درباره ما

درباره هومیان

کشاورزی، در معنی کلان آن یعنی تولید محصولات زراعی، باغی، دامی، آبزیان، منابع طبیعی و فضای سبز بعنوان مهمترین اختراع بشر تاکنون توانسته است یکی از ابتدایی ترین نیازهای انسان یعنی نیاز به تغذیه را مرتفع سازد. بدیهی است که تمام تمدن‌های تاریخی بعد از پیدایش کشاورزی توسعه یافته و این صنعت در طول تاریخ به انحاء مختلف پیشرفت کرده است. اما متاسفانه امروزه سرعت افزایش جمعیت از مقدار غذای تولید شده به شدت پیشی گرفته که این خود باعث نگرانی تمام جامعه شناسان، سیاستمداران و متحصصین علم تغذیه گردیده است. امروزه از کشاورزی نه تنها به عنوان منبع اصلی غذا استفاده می‌شود بلکه این صنعت بخش مهمی از سایر نیازهای انسان مانند پوشاک، سوخت، مواد بهداشتی و دارو، را نیز باید تامین نماید. علاوه بر این، صنایع چوب و مصنوعات مربوطه، بطور مستقیم با وضعیت کشاورزی (منابع طبیعی و جنگل) مرتبط بوده و همچنین نقش کشاورزی (گلکاری و فضای سبز) در تلطیف محیط و بهبود شرایط روانی جامعه بر کسی پوشیده نیست. محققین پیش بینی کرده‌اند که جمعیت کره زمین تا سال 2050 به بیش از 9 میلیارد نفر خواهد رسید از طرفی دیگر در حال حاضر جمعیت گرسنگان حدود 870 میلیون نفر است و پیش بینی می‌شود که این عدد در سال 2050 به 1.660 میلیون نفر برسد. برای جلوگیری از این فاجعه انسانی، در آینده بایستی حدود دو برابر مقدار فعلی محصول کشاورزی تولید گردد این در حالی است که منابع اصلی تولید –یعنی آب و خاک- در حال کاهش هستند و امروز تقریباٌ همه ظرفیت‌های موجود کره زمین برای تولید محصولات کشاورزی بکار گرفته شده‌اند. بنابراین برای مدیریت این بحران پیش بینی شده، چاره‌ای جز توسعه علمی کشاورزی و استفاده از تکنولوژی‌های جدید برای گذر از کشاورزی سنتی به کشاورزی اقتصادی وجود ندارد.

مؤسسه آموزش، مشاوره و تحقیقات کشاورزی هومیان، فعالیت رسمی خود را در سال 1389 زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای کشور با نام «مجتمع آموزش و خدمات کشاورزی هومیان» آغاز نمود. این مجتمع توانست به واسطه‌ی ایجاد بستر مناسب برای اشتغال و کارآفرینی در ارایه آموزش‌ها و مشاوره‌های کاربردی، در سال‌های 1391 و 1394 بعنوان کارآفرین برتر استانی توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتخاب گردد. به دلایل تاکتیکی، فعالیت این مجموعه بین سال‌های 1394 تا 1399 موقتاً متوقف شد ولی برنامه‌ریزی برای شروع به کار آن در سطح ملی و بر بستر آموزش‌ها و مشاوره‌های آنلاین مجدداً در دستور کار قرار گرفت.

0

سال تجربه
آموزش

0

دانشجوی ثبت نامی
در دوره های هومیان

0

مربی واجد شرایط و
کارشناسان رسمی

0 +

نوآوری در
دوره های تخصصی

اهداف ما

مهمترین هدف مؤسسه هومیان ارایه آموزش و مشاوره در خصوص رشته‌ها و روش‌های جدید کشاورزی بر مبنای آخرین دستاوردهای علمی جهان به صورت تئوری و عملی می‌باشد. بدیهی است کشاورزی اقتصادی فرصت ایجاد ریسک نداشته و برای نیل به اهداف کارآفرینی و اشتغال پایدار، موضوع آموزش و آشنایی کارآموز با یافته‌های جدید موثق جوامع علمی، اجتناب ناپذیر است. بطور خلاصه عمده‌ی خدمات این مجموعه عبارتند از:

  1. ارایه آموزش‌های اولیه و بنیادی برای ایجاد اعتماد به نفس در کارآموزان برای ورود به شغل جدید
  2. تهیه طرح توجیه اقتصادی براساس پتانسیل‌ها و دارایی‌های هر کارآموز
  3. معرفی مراکز تهیه مواد و نهاده‌های مصرفی و مراکز خرید محصولات تولیدی
  4. ایجاد ارتباط مستقیم و دائمی با تولید کننده برای پایش و کنترل روند پیشرفت برنامه‌های کارآفرینی و اشتغال

از طرفی دیگر مؤسسه آموزش، مشاوره و تحقیقات کشاورزی هومیان بستر مناسبی برای تولید کنندگان فعلی ایجاد نموده و این بهره برداران همواره می توانند از خدمات این مجموعه در راستای ارتقاء سطح تولیدات و بهبود کمی و کیفی محصولات تولیدی خود استفاده نمایند.